"בנסיעתי ראיתי ארץ אשר תתאים לו […] זוהי אוגנדה […] אך הן הוא אינו רוצה אלא בארץ־ישראל

24 באפריל, לונדון

אתמול בצהרים אצל צ׳מברלין.

הוא קיבלני בחביבות כפי שמקבלים מכר ישן. הוא נראה לי כאילו נזדקן מאד ושרוי בדאגה, אך רוחו רעננה.

"מזמן שלא ראינו זה את זה ראיתי חלק נאה של העולם". בדברים אלו פתח את השיחה ומיד היינו באמצע הענין.

״בהיותי במצרים דיברתי עם לורד קרומר על הענין. מה עשה אדוני?״

סיפרתי לו והזכרתי את הדו״ח של הועדה, ששלחתי אליו אתמול ושהיה מונח לפניו. ״אין זה דו״ח מעודד״, הביע את דעתו.

אמרתי: ״כן, הארץ עניה מאד, אך ברצוננו לעשות ממנה דבר־מה״.

"בנסיעתי ראיתי ארץ אשר תתאים לו" אמר צ׳מברלין הגדול. ״זוהי אוגנדה. בקרבת החוף גדול החום, אך בפנים הארץ האקלים נוח גם לאירופים. הוא יכול לטעת שם סוכר וצמר־גפן. לכן חשבתי, שזוהי ארץ טובה לד״ר הרצל. אך הן הוא אינו רוצה אלא בארץ־ישראל או בקרבתה״.

עניתי: ״כן, אין לי ברירה. הבסיס מוכרח להיות בארץ-ישראל או בקרבתה. אחר־כך נוכל לישב גם את אוגנדה, כי יש לנו המוני אנשים המוכנים להגירה. אך אנו מוכרחים לבנות על בסיס לאומי, לכן דרושה לנו המשיכה המדינית שבאל־עריש. אך במצרים אינם מבינים זאת. אמנם, גם לא יכולתי לדבר שם ברור כמו פה.

נאלצתי לדרוש שם — בהתחשבות עם התנאים המדיניים זכיון שאינו מספיק לגמרי, והוא נראה כזכיון כספי בלבד. כמקור לרווחי כספים בקרקעות אין הארץ הזאת באה בחשבון. אין איש אשר ישקול כסף למענה. רק אנו בלבד, מפני הכוונה המדינית שיש לנו בזה. ויובן הדבר היטב, שאין אנו כפופים לשלטון המצרי אלא לבריטי״

הוא: ״כמדומני, כך ישאר הדבר. לא נצא את מצרים. אמנם, בתחילה חשבנו כך. יכול אני להגיד לו זאת, שכן הייתי בממשלה. בשנות השמונים חפצנו שוב לצאת את מצרים. אך נאלצנו להשקיע שם ממון רב, ועתה יש לנו שם אינטרסים מרובים כל כך שאי אפשר לנו לצאת משם. גורל ההתישבות יהיה איפוא כגורל השלטון הבריטי. אם יבוא בזמן מן הזמנים פתרון אחר, ואם הישוב היהודי יהיה חזק, למדי, ידע להחזיק מעמד״.

דיברנו בהרחבה על הענין.

צ׳מברלין אמר: ״באסיה הקטנה פוחתים והולכים האינטרסים שלנו. שם תבואנה בזמן מן הזמנים צרפת, רוסיה, וגרמניה לידי בירור המצב (ואילו אנו נימשך יותר ויותר לנקודות רחוקות יותר). אני שואל את עצמי, מה יהי אז גורל הישוב היהודי שלו בארץ ישראל, אפילו יצליח עד אז ליסדו?״

אמרתי: ״דומני, שדוקא אז יגדלו סיכויינו. אז כעין [1]Bufferstate קטן. אנו נגיע לכך לא הודות הרצון הטוב של הממשלות, כי אם הודות לקנאה אשר ביניהן. ואם נהיה באל־עריש תחת [2]Union Jack, תהיה גם ארץ־ישראל שלנו כלולה בתחום ההשפעה הבריטי״.

כנראה, ישרו הדברים האלה בעיניו.

דיברתי עוד על השגת הכספים (על־ידי יק״א ורוטשילד). אמנם בחמשה מיליון לירות לא נוכל לעשות גדולות במדבר ההוא. צריך לעשות את הארץ למושכת, ואז תהיה לו, לצ'מברלין, הזכות שהוסיף עוד מושבה אחת לאנגליה.

הוא קיבל את הדברים לא באי־חביבות. מכל מקום, לדעתו עלינו להחזיק אתנו את רוטשילד, שכן הממשלה האנגלית מתחשבת בו.

אמרתי: ״אתנו הוא. אמנם, יכולתי לעשות את הדבר גם בלעדיו. אלא שעלי לקבל סוף־סוף את הזכיון, כי בלעדיו אי אפשר לי להתקדם. חיי אדם קצרים הם״.

דיברנו עוד על הגירת היהודים לאנגליה. הוא אמר, כי התנועה נגד הזרים היא רק תוצאה של התחרות. רואים מעין זה בנקודות אחרות של הממלכה כלפי גזעים אחרים הכפופים לאנגליה, כגון באפריקה הדרומית. כן אפשר שממשלת אנגליה תעמוד פתאום לפני ההכרח לחקוק חוק־זרים כלפי היהודים, אם יתחזק בזה הלחץ העממי.

״אם ירשה לי להביע את דעתי, מר צ'מברלין, הייתי בוחר לתפארת אנגליה שלא לחקוק חוק כזה. משכו אותם לאיזה מקום אחר, אך אל תחוקקו חוק נגד זרים״.

לבסוף הבטיחני שידבר עם לנסדאון, למען יזדרז ללחוץ על קרומר.

הוא ליוני עד הדלת ועזר לי ללבוש את האדרת.

אחרי הצהרים ביקרתי אצל לנסדאון. נתקבלתי יפה, השיחה — אפס.

סיפרתי (באנגלית) כל מה שהיה לי לספר, השארתי לו לעיון את הדו״ח של הועדה ואת תכנית־העבודה של הועדה ודיברתי גם על הצעת־התקנות של יק״א.

וכאן קרה דבר מפליא: הוא ביקש ממני להגיש לו תזכיר על הצעת־התקנות של יק״א, כי בדעתו לתתו לידידו לורד מורלי (שבו תלוי הדבר).

Cwoen, גרינברג, זנגויל יצאו בריקוד של הודים כאשר ספרתי להם שעלי להגיש תזכיר מכריע על ה-״Bill״ של יק״א.

זנגויל וגרינברג מחברים אותו.

***

[1] מדינת חייץ.

[2] כינוי לדגל האימפריה הבריטית.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s