לפי הרושם הראשון אפשר לחשוב, כי נטינו ממטרתנו הצדה. אך למעשה אנו מתקרבים אליה, אמנם, בדרך עקיפין

11 במרץ, וינא

[…]

ב־17 במרץ מתאספות פה הנהלת הבנק ומועצת־המפקחים, ואני מכין הפעם את הצהרת הפתיחה, שאני רוצה להבטיחה בשביל העתיד מפני סירוסים ושכחה.

אקרא לפניהם את ההודעה הזאת:

אדונַי, אנשי מועצת־המפקחים והדירקטוריון של הקולוניאלבנק היהודי!

יש לנו הפעם להציע לפניכם ענינים חשובים העומדים להכרעה כתוצאה מנסיעתי האחרונה לקושטא בחברת הגוברנר Mr Cowen.

השולטן הזמינני לבקר אותו. כנראה, יש לו אמון אלי והוא צוה להציע לי הצעות מסוימות.

אך ברגע החשוב הזה אין אני יכול שלא להגיד לכם בבהירות, — כל כמה שאבי מצטער על כך — שנחלתי רק הצלחה אישית, אבל לא הצלחה בענין. השולטן אינו רוצה להרשות לנו בתחילה לפעול בארץ־ישראל. לעומת זאת הציע להרשות לי התישבות בשאר מדינותיו באסיה הקטנה, ביחוד בארם־נהרים, על קרקעות־חינם. כגמול הוא דורש פעולות כספיות שונות: המצאת הלואות, קונוֶרסיה של חובות הממלכה וסידורים טכניים־תעשיתיים לשיפור הכלכלה בממלכתו.

דחיתי את ההצעות האלה בנימוס הדרוש, משום שראשית כל חסר הבסיס, שעליו בלבד אני יכול לעמוד ברוח התכנית הבזילאית שלנו. את דחיָתי רשמתי בפרוטוקול שנשאר ביילדיז־קיוסק.

אמנם, הייתי צריך לדחות את ההצעות גם מטעם זה, שלפי הערתו הצודקת בודאי של חברי מר Cowen בקושטא אין כוחותינו הכספיים מספיקים לכך, והייתי מוכרח בראשונה לפנות אל בעלי־כספים הנמצאים מחוץ לחוגנו.

אולם אחרי הסיום הרשמי של המשא־והמתן רמזו לי באופן רשמי למחצה, שבכל זאת אין עלי לחשוב כי הקשרים נפסקו. אדרבא, עלי לקבל את הזכיונות הכספיים שהוצעו לי, שכן על-ידי כך אוכל במרוצת הימים להוכיח לשולטן את רצוני הטוב וגם אוכל לזכות במדינה ובממשלה בקשרי־ידידות מועילים. אם אסכים לכך, עלי להוכיח את הסכמתי על־ידי ערבויות על 2 או 3 מליון פרנקים. אז ייפתח בודאי משא־ומתן חדש.

אמרתי כי לא באתי כבעל-עסקים ולא אוכל לקבל גם את הזכיונות רבי־הרוָחים ביותר בטרם אשאל את פי ידידי. אחר כך נסעתי.

ואף־על־פי שלפי־שעה דחיתי את הצעות השולטן, הנני סבור שיש לקבלן. חברי הועד הפועל המצומצם מסכימים לדעתי. עלינו להשיג קרקע מוצק תחת רגלינו ולהתאמץ לקשור קשרים קבועים עם ממשלת תורכיה.

יש להניח, כי יש ערך כספי לזכיונות אשר השולטן מציע לי. אולי אפילו ערך גדול. הדבר יתברר כשנגש לדון בפרטים. אף־על־פי שהזכיונות הוצעו לי באופן אישי, ולא לבנק שלנו ולא לתנועה הציונית, אמסור אותם למוסד הכספי שלנו, לקולוניאלבנק, בבוא האפשרות הראשונה, ולכן בדעתי לדרוש את הזכיונות בשבילי ובשביל אלה אשר ירכשו אחרי את זכויותי.

הבנק שלנו ייהנה אחר־כך בזכויות שאני ארכוש — ועל־ידי כך נשיג קרקע מוצק בתורכיה.

אדוני, במלוא רצינותי הנני דורש מכם, כי תקבלו את הצעותי. לפי הרושם הראשון אפשר לחשוב, כי נטינו ממטרתנו הצדה. אך למעשה אנו מתקרבים אליה, אמנם, בדרך עקיפין. אנו, הציונים, לא יסדנו את הקולוניאלבנק, כדי להרויח כספים באיזה מקום, או כדי שיהא לנו בנק רגיל בשביל עסקי־אשראי עם הציבור היהודי ברוסיה ובמקומות אחרים. הבנק הוא רק המכשיר של תנועתנו.

מקוה אני — וחברי כאן שותפים לתקוותי — שבמשך התיעצותנו נוכיח לכם כי הצעותינו מוליכות אל מטרתנו. אם לאו, איאלץ לקבל את הזכיונות ולהגשימם על־ידי בעלי־עסקים סתם. וזה אינו לטובת תנועתנו מטעמים רבים.

אין את נפשי לדבר על החשש, שמא יגלו פנים בפעולתי שלא כהלכה — אף־על־פי שגם חשש זה הוא רציני למדי.

את הקושי הזה אפשר אולי לסלק על־ידי שאחד הנאמנים שלנו יופיע באופן רשמי כבעל הזכיונות. כלומר, אם השולטן יאות לתת את הזכיונות לאדם אחר, ולא רק לי, שיש לו אמון אלי. בשעה זן עדיין אין הדבר הזה מחוור לי, כיון שדחיתי הכל לא יכולתי לדון בפרט כזה.

אך יש עוד קשיים גדולים מזה. אם נמסור את ניצול הזכיונות לבעלי־עסקים סתם, עלולים הם לבוא בסכסוכים עם הממשלה התורכית, ותנועתנו תרגיש אחר־כך בתוצאות אשר לא תנעמנה לה.

ולבסוף: בעלי־העסקים האלה יזכו, כמובן, בחלק מן הרוָחים, לפחות במחציתם. ואף אם אני, או האיש אשר על שמו ינתנו הזכיונות, נמסור את המחצית שלנו להתישבות או לקופת המפלגה או לקרן הקיימת, הרי בכל זאת חבל לוותר על המחצית השניה. אולי באים בחשבון סכומים גדולים. הם יוכלו להרים את ערך המניות שלנו, אם הבנק שלנו יהיה בעל הזכיונות. אולי אפשר, על יסוד סכויי הריוח האלה, ליסד או למצוא סינדיקט אשר ירכוש את כל המניות החסרות עדיין או חלק מהן במחיר גבוה יותר.

מפני הטעמים האלה, שבמשך הויכוח אפשר יהיה להרחיב את הדיבור עליהם, הנני מיעץ לכם, אדוני, בכל תוקף: לגייס את כספי הבנק שלנו באופן מתאים ולהחליט כי הקולוניאלבנק היהודי יקבל ויבצע את הזכיונות אשר עלי לרכוש.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s