מיד החלטתי להוציא לפועל את נסיונו של אופנהיימר

25 בינואר, וינא

אתמול קראתי ב״ולט״ את סוף המאמר של אופנהיימר[1]: ״התישבות יהודית״. ההתלהבות שבפסקה אחרונה, אותה השואה של נסיון — [2]Rahaline ברכבת־הנסיון החשמלית: Berlin-Zossen הקסימוני, ומיד החלטתי להוציא לפועל את נסיונו של אופנהיימר. אף כתבתי לו מיד, אלא שדרשתי ממנו שלא יגלה את הדבר לאיש. עלי להכשיר קודם לכך את הקרקע, היינו את הועד הפועל ואת הבנק; גם יש למהר, שמא תקדמני יק״א באמצעיה הגדולים. כי מעצמם לא יעשו את הדבר הזה, אך הם יכולים לעשותו כדי להתגבר עלי ולדחוק אותי הצדה. במכתבי אל אופנהיימר ציינתי כמקום־הפעולה את אדמת ארץ־ישראל הנמצאת בתחום מצרים, מעבר ל״נחל מצרים״[3], לפי ששם יש לי עסק עם הממשלה האנגלית, ולכן לא יהיו לי קשיים. כן יש לחקור את האקלים, ולזה לא שם אופנהיימר לב. ועדיין לא ביררתי, אם לעשות את הדבר הזה ענין לאומי, כלומר להשתמש בתעמולה הציונית — החסרון שבדבר הוא, שאז אנו עושים אכרים־לראוה, והיתרון:[4] Ut aliquid fecisse videamur — או שאתחיל לגמרי בחשאי.

***

[1] פרנץ אופנהיימר – כלכלן פוליטי, סוציולוג ויזם חברתי גרמני-יהודי. פיתח שיטה להתיישבות קואופרטיבית, והביא אותה לידי ניסיון מעשי עם הקמת "הקואופרציה במרחביה" בשנת 1911.

[2] Rahaline – חוה קואופרטיבית שקמה בסקוטלנד בשנת 1831. הקואופרטיב התפרק לאחר שנתיים מכיוון שבעל האדמה הפסיד אותה בהימורים. הרצל מזכיר את ריהלין ברומן תל-אביב כמודל שבהשראתו הוקם "כפר חדש" – מודל ההתיישבות הקואופרטיבית בארץ ישראל.

[3] נראה שהכוונה היא לאזור ואדי אל-עריש, בצפון חצי האי-סיני. זהו האזכור הראשון ביומן ליוזמת ההתיישבות באזור אל-עריש.

[4] צרפתית – דבר שאנחנו יכולים להראות.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s