וכך נתבלט בבהירות מפליאה הניגוד שבין אדירי הבנקים, העויינים אותי זה שנים בשל ציונותי, ובין קבוצה זו של בעלי־תעשיה הפונים אלי

12 בינואר

[…]

אחר כך שב אויארספרג ואנו הלכנו. מחמת המסיבות לא היה נעים לי, כי יראוני ברחוב הולך יחד עם האדון הגדול הזה.

הלכנו אל ביתו החדש והנהדר של שלר בוִילדבְּרֶטמַרקט. עלינו במעלית. בחדד־ההתיעצות כבר חיכו שלר וקרופ. שלר גבוה, עבה צהוב, צעיר — בן 29, כפי שנתברר אחר־כך. קרופ — בשנות הארבעים. רענן, עליז, אמיץ, טיפוס טוב של בעל־תעשיה. קרופ פתח בויכוח, בירר את שאיפות ה״קבוצה״ — תכנית הגונה, שאני יכול להסכים לה במצפון נקי. במספרים צרתי את צורת העתון החדש, שמצאה כנראה חן בעיניהם.

״מה שמו?״ שאל קרופ.

״אני הייתי קורא לעתון החדש — העתון החדש״. הם הביטו בעונג איש בעיני רעהו.

[…]

בפתיחה אמר קרופ:

״אנו איננו רוצים לא בעתון אנטישמי וגם לא (בהדגשה) בעתון יהודי. העובדה שאנו פרוטסטנטים (וכאן פנה במבט שוֹחק אל הגרף) מוכיחה למדי, שאין אנו קלריקלים״.

וזהו המצב המשונה והמענין, שבאוסטריה היורדת מנהל כוח־התעשיה הפרוטסטנטי, באמצעות גרף קתולי מחוגי הממשלה, משא־ומתן עם יהודי, כדי לייסד בטאון של דעת־הקהל. ומפליא שבעתים, כי רק היהודי הזה, שרצונו להיות יהודי, יכול ליצור בטאון נקי והגון, והוא גם רוצה לעשות את הדבר הזה.

 

קרופ הוסיף בגלוי, כדרכם של אנשים פקחים באמת, בדברם עם אנשים הדומים להם בסגולות־הרוח:

״אנו, בעלי־התעשיה, זקוקים לעתון שיסביר את השקפותינו בציבור. אין לנו שום במה פובליציסטית. דרך משל, יש צורך בתעלת דוּנאו־אודר, אך ה"נויאה פרייאה פרסה" אינה רוצה לדון בעניין זה. ודאי קיבל לשם כך כסף מאת רוטשילד ומסילת־הברזל הצפונית״.

וכך נתבלט בבהירות מפליאה הניגוד שבין אדירי הבנקים, העויינים אותי זה שנים בשל ציונותי, ובין קבוצה זו של בעלי־תעשיה הפונים אלי.

ואולם בשום פנים לא נהגתי במורך־לב ולא החנפתי להם בנוגע לסוציאלדמוקרטיה, אלא אמרתי כי לעולם לא אנקוט לשון קפיטליסטית גסה כלפי הפועלים. אדרבא, את הויכוח על השאלות החברתיות אשתדל לנהל בטון של שלום ורעות, בחביבות רבה, כדי להסביר לפועלים את האינטרסים האמתיים שלהם, הקשורים קשר פנימי עם הצלחת התעשיה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s