גרמניה יהיה עליה לשמוח להתישבות יהודית באי קפריסין

4 בינואר, וינא

[…]

בהיותי נתון עוד לרשמי השיחה עם אוילנבורג, הרהרתי יותר בידיעה זו שנתפרסמה אמש במהדורת הערב של ה״נ. פר. פר.״:

״במאמר של United Services Magazine כלולה הצעה בנוגע לחילופי־שטחים בין אנגליה וגרמניה, שספק הוא אם יש להתיחס אליה ברצינות. ההצעה היא כי אנגליה תחליף את אי קפריסין, הנתון להנהלתה מזמן חתימת חוזה יוני 1878, באפריקה המזרחית שברשות גרמניה, כדי להבטיח לאנגליה את הערך האסטרטיגי והמסחרי של מסילת־הברזל קַפ־קהיר, שאם לאו תעבור דרך מדינה זרה ותהיה תלויה בשלטון זר. […]"

[…]

בהתעוררות הראשונה אמרתי בלבי לכתוב אל אוילנבורג ולהגיש הצעות למקרה שההצעה תתאמת. גרמניה יהיה עליה לשמוח להתישבות יהודית באי קפריסין.

אנו נתכנס באִי, ובאחד הימים נפליג לארץ־ישראל ונקחנה לנו בכוח, כמו שלקחוה מאתנו.

אך אני שמרתי בלבי לילה אחד את הרעיון המזהיר הזה, והלילה שת עצה בנפשי, כי יפה שתיקה בשעה זו. ממה נפשך: אם גרמניה תקבל את אי קפריסין, תהא לי עוד שעת־כושר לנסות דבר על־ידי אוילנבורג והדוכס הגדול. אך אם האי ישאר ברשות אנגליה, הרוצה כנראה להפטר ממנו, ייטב עוד יותר. שכן אוכל לדבר בזה עם סולסבורי, לאחר ששירותי הטוב בשאלת טרנסוַאל יפנה לי דרך אליו. נמצא שאם התנגדות השולטן תלבש צורות גלויות יותר מאשר בקורספונדנציה המדינית, אוכל להגיש לפני הקונגרס הקרוב תכנית־קפריסין שבשבילה יכולתי להשיג עוד קודם את תמיכת אדירי המיליונרים.

בנסעי בבוקר אל קרבר ערכתי במחשבתי את נאום־קפריסין שלי בקונגרס החמישי. אמרתי בו, כי תכנית זו מאחדת את תקוותינו לארץ ישראל, שבשעה זו הן נתקלות במעצורים, במפעל־העזר ההכרחי לענייננו.

זהו, איפוא, הרעיון של טריטש המסכן, שבמחשבתי כבר הזמנתיו אלי, כדי להעסיקו בפעולות־ההכנה. ושוב אמרתי לקונגרס החמישי, כי קפריסין אינה אלא תחנה לארץ־ישראל. כי תורכיה תתיחס מעתה ביתר רצינות וכו'. ואפילו כבר שמעתי דברי התנגדות של הקונגרס והסכמתו.

[…]

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s