באמצע ינואר אערוך מסע־סיבוב אל ידידי הפיננסיסטים ואשפיע עליהם, כי יסתמו את כל מקורות־הממון של ממשלת תורכיה

31 בדצמבר וינא,

מכתב אל ומבירי.

ומבירי bàcsi הטוב שלי!

תודה על מכתבו החביב ואיחולים לבביים לשנה החדשה! הלואי ושנה זו תביא על־ידי ידידותנו רוב־טובה לאנושות, ביחוד לעמנו.

הידיעה של ה"קורספונדנציה המדינית" אינה חדלה להעסיק אותי, גם מפני שהיא מתפרסמת בכל עתוני העולם. טלגרפוה לכל מקום. אף על פי שאין היא מפריעה ממש את מנוחתי, הרי אי אפשר לי להעלים עין מן ההשפעה על דעת הקהל. לאחר שכתבתי אליו באחרונה גמלה בי איפוא ההחלטה, לעשות צעד מכריע בקשר לידיעה הרשמית הזאת. [1]Flectere si nequeo superos Acheronta movebo. באמצע ינואר אערוך מסע־סיבוב אל ידידי הפיננסיסטים ואשפיע עליהם, כי יסתמו את כל מקורות־הממון של ממשלת תורכיה. אולי יוכיח להם דבר זה, כי דורי[2] שלו אינו אדם של מה בכך. בכל זאת רוצה אני, כיהודי אמיתי, לתת עוד את האפשרות האחרונה לסדר את הענין בדרכי שלום. ולכן סבור אני, כי טוב היה אילו הזהיר מיד בידידות את כהן בכיוון הבא, אם גם בלשונו שלו, שתהיה נבונה ותורכית יותר משלי:

״כהן יקירי, הודות לקשרי הידידות שביני ובין Dori יכול אני היום להודיע לך דברים העשויים לשמש לך לתועלת ולמנוע היזק. זה שנים עשו או הציעו לך דורי וידידיו טובות. בפרוץ מלחמת היונים שלח לך דורי חמישה רופאים אל שדה המערכה על חשבונו שלו. בהזדמנויות שונות ציוה על עתוניו לגמור עליך את ההלל, להגן עליך, להשפיע על דעת־הקהל לטובתך. בכל קונגרס היתה פעולתו הראשונה משלוח מברק הערצה אליך. בשמעו שממשלתך זקוקה מאד לכסף, הציע מיד 700.000 ל. בתנאים שהם נוחים הרבה יותר מתנאי השוק. מעולם לא קיבל שום הבעת תודה. ולא עוד אלא שבתורת תשובה על ההצעה של 700.000 ל. הוא סופג בקורוספונדנציה רשמית מהלומה בראשו. בקורספונדנציה זו כתוב, כי ממשלת תורכיה אוסרת על בני ישראל להיכנס לארץ ישראל, מפני שהתנועה הציונית רוצה להקים את ממלכת יהודה. זוהי שטות. הציונים רוצים לישב את ארץ ישראל רק בשלטונך העליון על־ידי פועלים שקטים, שהם אומללים ביותר במקומות אחרים. אתה וכל ממלכתך יכולים להפיק מזה את התועלת הגדולה ביותר. אך אתם מסרבים? טוב ויפה. איש אינו יכול ואינו רוצה להכריחך להיות ידידם של ישראל. אך אם אין ליהודים לקוות דבר ממך, הרי אין גם לך לצפות לדבר מהם. דורי מודיע לי זה עתה, כי הוא יעשה באמצע ינואר מסע־סיבוב אל אדירי־הכספים שבין ידידיו. רצונו להשפיע עליהם שלא לתת לך הלואה כשתהיה זקוק לה ביותר. דורי גם כותב אלי, כי מנהלים עתה משא־ומתן עם קנדה (לפי ידיעות מפינלס, גלץ) על הגירה לשם. ממשלה זו מגלה אהדה לרעיון זה.

אם רצונך לשמוע לעצתי, הזמן מיד את ידידי דורי, לפני שהוא נוסע ומתחיל בענין, העלול לגרום לך מבוכות רבות לאין קץ. התנהג עמו בכבוד, שמע אותו לפחות — הרי תמיד יש בידך להגיד לאו, אם הצעותיו לא תפקנה רצון ממך. לפחות תימצא מחזיק בו על־ידי כך כידיד, היכול להועיל לך בעתונות ובעולם הממון יותר מכפי שאתה משער.

זוהי העצה הנאמנה של רשיד שלך״.

אך אל נא יאמין, bàcsi הטוב שלי, שכל זה אינו אלא מקסם־שוא. אם עד יום 15 ביאנואר לא אקבל הזמנה אל כהן, אעשה את אשר אמרתי פה. זוהי החלטתי. בברכות לבביות, המסור לו

Dori

***

[1] לטינית מקורב – אם איני יכול להטות את נהר אכרון ממהלכו. נהר אכרון במיתולוגיה היוונית הוא נהר הכאב, אחד מחמישה נהרות המובילים לשאול, ועליו מפליגים המתים בדרכם האחרונה.

[2] דורי – כך כינה הרצל את עצמו בהתכתבות עם ומבירי.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s