אמנם מועצת הוזירים שהתכנסה ביום הראשון הסכימה לכך, אך לא יכלה להשפיע על השולטן כי יזמינני

4 בדצמבר

מקושטא אין קול ואין עונה לפי שעה. המברק שדיבר עליו …C אינו, כנראה, אלא הלצה, וכל בואו הנה הוא הרפתקה קטנה. אולי רק רצה לתהות על קנקני ורק עתה יתחיל לפעול.

על כל פנים, לא היה כדאי להוציא אלף פרנקים כדי להכיר אותו. אתמול ראיתיו שוב אצל ד… הוא ביטל את נ… בי. השמיע כל מיני דברי־פטפוט ליונטיניים מקושטא והבטיח לי להיות לי לעבד. רצון כזה למכור הכל ראיתי רק לעתים רחוקות.

ואגב, נתן עצות שאינן רעות. דרך משל, שאשיג מאת ממשלת אנגליה הזמנה להביא את היהודים המהגרים לטרנסואל. דבר זה עלול לעשות רושם טוב על השולטן.

ואני כותב כבר היום בעניין זה ל־Cowen, כי פרנסים מונטיפיורי יואיל לדרוש הזמנה כזאת מאת מר ברינגטון.

C… טלגרף גם אתמול לקושטא, אך דבר לא התרחש. הוא הסביר את הדבר לאמור, שאמנם מועצת הוזירים שהתכנסה ביום הראשון הסכימה לכך, אך לא יכלה להשפיע על השולטן כי יזמינני. השולטן הוא גא, מסרב לבקש כספים, ולוזירים, המתאוננים על קופות ריקות, הוא אומר: ״חפש! לשם מה מיניתי אותך לוזיר? השג את הכסף בכל אשר תמצאהו״.

וזיר הכספים התאונן לפני …C, כי בקופה המדינה יש רק 10000 ל. לעומת זאת יש להוציא על רמדן 150000 ואחר כך, בעוד שבועות מספר, בשביל בַירַם (?) שוב 130000. וחובות, משכורת הפקידים וכו'.

הדבר מזכיר לי את קופת הועד הפועל.

פרט מענין אחד: הציר המקומי מ… נ… בקש מאת …C, שימציא לו את המשכורת לשנים־עשר החדשים האחרונים. אם לא ישלחו לו כסף יעזוב את משרתו [1]et il fera du chantage.

***

[1] צרפתית – וייבצע סחיטה.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s