אם אבוא בקשרים עם השולטן, אוכל לבקש ממנו למנות ועדה מורכבת מכל הוזירים כדי לבחון את ההצעות הציוניות

3 בדצמבר

ובכן, באו אלי אתמול בצהרים המתווך …C בלוית הגנרל־קונסול .v ד…; …C אינו עושה רושם רע. ליונטיני צנום, צבע שעוה, זקן שחור. מראה פני דיפלומט מהדרגה שניה או שלישית. העניבה, מעל לחזיה הלבנה, מבהיקה יותר מדי, השושנה הקטנה במעיל־הטרקלין היא יומרנית יותר מדי. אך הוא קורא לחתול חתול והוא מדבר בגלוי על האנשים השליטים בקושטא. הוא שאלני אם כבר קבלתי את המברק. הוא חושב, כמובן, שהוא היה צריך להגיע בין אתמול להיום: ההזמנה לשולטן.

אלא שבראיון איני רשאי לדבר על הציונות. אני רשאי רק להציע את שרותי הטוב לתיווך בעניין ההלואה הזמנית. כי המדובר הוא רק בהלואה למשך ירחים אחדים, שכן ההכנסות מן המכס הן לחם־יומם של הפיננסים התורכיים. אם זקוקים ביילדיז לכסף, הרי הם שולחים אל קופת המכס. את ההלואה הזמנית יש לתת כנגד שטרות של הממשלה התורכית. אני העירותי, כי לפי דעת חברי היה המדובר בהלואה קבועה ולא בהלואה זמנית, והודעתי לו על מכתב־ההצעה של קאן, בלי להזכיר את שמו.

[…]

הוא דיבר עוד על דא ועל הא. את הזכיון לים המלח נוכל לקבל על נקלה, אם נבטיח לשולטן חלק מן ההכנסה הנקיה של התעשיות. את שטח ה־[1]Dormition לא יכול השולטן למסור עד היום לקיסר גרמניה מפאת התנגדותו של שיך-אל-איסלאם.
אם אבוא בקשרים עם השולטן, אוכל לבקש ממנו למנות ועדה מורכבת מכל הוזירים כדי לבחון את ההצעות הציוניות.
ואחר כך בא קרמיניצקי, שהזמנתיו כדי שימסור ל־…C כנגד קבלה את אלף הפרנקים, דמי הוצאות הדרך. ייחסתי חשיבות מיוחדת לתשומת־לב קלה זו. חפצתי שיספר, איך אנו גומלים לידידינו, במהירות ובקלות.
ואין איש משער, כמה קשה היה לועד הפועל התשלום הקטן הזה.

***

[1]כנראה הכוונה לכנסיית הדורמיציון בירושלים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s