מלאו היום בדיוק חמש שנים מזמן בקורי אצל הברון הירש. כזה הוא מראה מערכה אבודה

יום שני בפפינגסטן 1900

(סבורני, כי מלאו היום בדיוק חמש שנים מזמן בקורי אצל הברון הירש.) כזה הוא מראה מערכה אבודה. ד״ר ליאופולד כהן, חבר הועד הפועל, לבוש במעיל־טרקלין שחור ובכפפות וחבוש כובע לבן נמוך, בא והביא מברק מרוזנבוים. במברק פרט מגוחך מאד. רוזנבוים כותב [1]Walzerstadt במקום "וינא", זאת לא היתה ״מלה מוסכמת״.

מברק: Wien fr. Galata 4.6.2 s..

״שלזינגר ניסה שלשום. כהן(שולטן) דחה מיד. אתמול לא היה סיפק בידו. נוסע היום מערבה, יעבור את עיר-הוַלסים, חושב לשהות שם יום אחד. טוב שליבל (אני) ימתין לו, כי המלון לא נקבע. הוא אומר לנסות תיווך הפקיד הממונה Moi. נא לטלגרף מיד אם עוד יש צורך שאשהה פה, כי רצוני להפליג באניה ביום השלישי״.

הנחמה היחידה במברק זה היא ״שאתמול לא היה סיפק בידו״. משמע שהדחיה הקצרה משלשום לא היתה כזאת שהיתה מונעת אותו בשעת־כושר מתאימה מלהתחיל בדבר מחדש.

[…]

אבל עתה אני שוקע במחשבות על מה שעלינו לעשות כיום.

להתגרות בתורכיה? אנו חלשים גם כלפי דעת־הקהל ויש בנו מקומות־תורפה למכביר. האכרים האומללים שהוכנסו בחשאי הם כולם בני־ערובה בידי התורכים.

לפי שעה אני רואה רק תכנית זו: להגדיל את מבוכת תורכיה, לעורר מלחמה אישית נגד השולטן, אולי לבוא בקשרים עם הנסיכים הגולים והתורכים הצעירים, וכן לחזק את הסוציאליזם היהודי, כדי לעודד רצון אצל ממשלות אירופה ללחוץ את תורכיה למען תקבל את היהודים.

***

[1] גרמנית – עיר הוַלסים.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s