בבחירות חשוב יותר להתנגד לדבר־מה או למישהו מאשר לתמוך בדבר־מה או במישהו.

23 במאי

היום ביקרתי שוב את קרבר, שביקש ממני לבוא אליו.

הצעתי את תכנית עריכת הבחירות. יש להתחיל כבר עכשיו בעבודה, להזמין את הנציבים, לדרוש ידיעות מיוחדות על כל מחוז־בחירה ולטפל בו במיוחד, להוציא שאלונים וכו'.

[…]

להכנה הפובליציסטית של הבחירות יש לגשת רק אחר־כך. הדרך המעולה להשפעה על העתונות היא על־ידי ועדי־הבחירות לאחר הקמתם. לאנשים רשמיים יש להסביר, כי מוטב להם שיעמדו לפנים מן הקלעים. ברגע מסוים, שיהא עוד צורך לקבעו, יש להפיץ שמועה, שאם לאחר הבחירות לפרלמנט החדש יתברר, שאינו מוכשר לפעולה יתקיים שלטון ללא־חוקה, ואולי יעמוד גנרל בראש המינהל. שמועה כזאת, הצריכה לצאת ממקור בלתי־חשוד, יכולה להועיל הרבה. היא תביא נסיונות ידועים של הרדיקלים לידי שיתוק, ״לפי שפעולה זו תהיה לתועלת לריאקציה״.

בשביל דמיונם הפשוט של הבוחרים וכן בשביל הנאומים הנלהבים של התעמלנים אפשר להשתמש באויב מדומה כמו באמיתי. הפוליטיקנים המתפרנסים מהריסת אוסטריה משיגים בשיטה זו את הצלחותיהם הגדולות. תעמלני המרכז יוכלו להשתמש כלפי צרי־המוחין באיום של ה"גנרל" וכלפי אנשי־בינה בסכנה האמתית: האופוזיציה. בבחירות חשוב יותר להתנגד לדבר־מה או למישהו מאשר לתמוך בדבר־מה או במישהו.

ובכן: נגד האובסטרוקציה.

בשביל התעמולה הפובליציסטית יש להשתמש גם בעתונים המקצועיים. הם קרובים יותר לאינטרסים הכלכליים של קוראיהם, ולכן יכולים הם לפעמים להשפיע יותר על הבחירות מאשר העתונים הפוליטיים הגדולים, אשר בעונותיהם הכספיים הפסידו מהשפעתם.

[…]

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s