הציונים רוצים להיטיב עם אחיהם האומללים, להטותם מן התורות המהפכניות, ולהוליכם בדרך־מוסר נעלה יותר, גם לתועלת האנושיות כולה

 

 

22 בנובמבר 99, וינא

את ההרצאה הנבובה, המליצית, בנוסח חצרות־המלכים בשביל הצאר, שלחתי אתמול אל אלכס מרמורק לפריז, כדי שיתרגמנה לצרפתית.

כדרך שהרזדה[1] היתה מגמתי בסיפורי לא להרוות את הצמאון כי אם להגביר את התשוקה. את ההשתדלות הזאת עוד חיזקתי ע״י מכתב לואי זה אל הצאר:

Sire!

חייב אני תודה לחסדו של הוד מלכותו הדוכס הגדול מבדן, שהואיל להיות מפרש נעלה לבקשתי הנכנעת בדבר ראיון אצל הוד רוממותו הקיסר, על הרשות שניתנה לי להציע את התכנית הציונית לפתרונה המוחלט של שאלת היהודים. הציונים רוצים להיטיב עם אחיהם האומללים, להטותם מן התורות המהפכניות, ולהוליכם בדרך־מוסר נעלה יותר, גם לתועלת האנושיות כולה. התזכיר הרצוף פה אינו מכיל אלא את קויה הראשיים של תכנית זו. כדי שלא להאריך ביותר, הסתפקתי ברמזים כלליים בלבד. מה שנוגע לפרטים המרובים הנני נכון בכל שעה לשירותו של הוד רוממותו הקיסר. בנוגע לצורת הגשמת ההצעה, לדרכים ולאמצעים, יועיל מאד בירור שבעל־פה. ואם אני מרהיב לבקש בהכנעה את החסד, שאוכל להתיצב לפניו בס״ט פטרסבורג או בכל מקום שייטב בעיני הוד רוממותו להועיד לי, איני עושה זאת אלא לשמו ולטובתו של הענין, אשר התמסרתי לו. פתרונה של שאלה מכאיבה זו יהא מפעל גדול ונאה, ראוי לזמננו, ראוי למושלים נדיבים ביותר.

והנני ביראת־הכבוד העמוקה ביותר,

סיר!

להוד רוממותו הקיסר, עבד נכנע ונאמן

ד״ר ת. ה.

***

[1] שחרזאדה – הדמות הבדיונית של מספרת הסיפורים מהספר "אלף לילה ולילה". על מנת לחמוק מהוצאה להורג, היא מספרת למלך סמרקנד סיפור בהמשכים.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s