אם עד אז לא תהיינה תוצאות של ממש בידי, תפולנה תכניותינו לתוך המים — מי אי־קפריסין

7 בנובמבר, וינא

מכתב אל נ…

הוד מעלתו,

ירשה לי לציין לו במלים מעטות את מצב־הדברים כיום. מזמן הקונגרס האחרון בבזל מתחילה התנועה לגלות נטיה לאי קפריסין. כיוון שנסתבר כי הממשלה התורכית אינה מגלה נכונות לבוא לידי הבנה אתנו, ניעור הרצון לפנות אל האי הנמצא בידי אנגליה ושאנו רשאים להגר לשם בכל שעה. אחר שנים אחדות יהיו המהגרים שם אזרחים בעלי זכויות מלאות, נהנים מאוטונומיה רחבה וכו'.

עד הקונגרס הבא אני הנני עוד השולט במצב. אך אם עד אז לא תהיינה תוצאות של ממש בידי, תפולנה תכניותינו לתוך המים — מי אי־קפריסין. על המדינאים התורכים להכיר בעוד מועד את הטובה אשר הם מחמיצים. לא תהיה לכם התישבות יהודים בארץ ישראל, שהיתה מביאה לכם מיד ממון רב, תיקון כל המצב הכספי בבת אחת, צי מודרני, חיים של תעשיה ומסחר, בקיצור הצלחת המדינה.

אך אם לא תהיה לכם התישבות־יהודים שהיתה מביאה לכם תועלת, הנה תהיה לכם התישבות של עמים אחרים שתעלה לכם בדמים מרובים. אתם לא תוכלו לבלי להרשות את ההתישבות לעמים שהם ״ידידים״ לכם. לאט־לאט, מזכיון לזכיון, תיאלצו למסור בשל מלים יפות ולחיצות־יד מה שיכולתם לתת תמורת תועלת ממשית. האחרים מעונינים להחלישכם יותר ויותר — ואנו, להיפך, מעונינים לחזקכם יותר ויותר, כי הן עליכם יהא שומה להגן עלינו.

הריבונות של ה. ר. השולטן, שהיתה נשארת אתנו קיימת וחזקה, תיהפך, עקב ״קפיטולציות[1]״, לדבר־שבנוסחה וסופה שתיחלש לגמרי כמו באי כרתים[2]. ירשה נא להשמיע את הדברים הרציניים והכנים האלה של ידיד נאמן, שאמנם אינו מעלים כי הוא משקיף מנקודת־מבט של תועלת עמו, אלא שהיא בהתאם גמור עם זו של תורכיה.

כדי לחדש את סבלנותם של הציונים ולעודד את רוחם דרוש בהכרח, כי אתקבל בהקדם ככל האפשר ע״י ה. ר. השולטן, למען אוכל להסביר לחכמתו הנשגבה את תכניותינו על ישרותן ועל יתרונותיהן. יקבל נא הוד מעלתו את רגשי ההוקרה היתרה מאת הנאמן לו

ת. ה.

 

זה אינו מחייב עדיין למאומה, השולטן יחליט אחרי אשר ישמעני.

[1] קפיטולציות – שם כולל לזכויות מיוחדות לאזרחי מדינות (לרוב מדינות אירופה וארה"ב) בשטחן של מדינות אחרות באסיה ובאפריקה. הקפיטולציות באימפריה העות'מנית איפשרה למדינות האירופאיות לתפקד למעשה כמערכת שלטונית חלופית עבור אזרחיהן בתוך שטחי האימפריה, ובכך מבטאת את חולשתה.

[2] לאחר מלחמת עצמאות של יוון בשנת 1821 פרצו באי-כרתים מרידות כנגד השלטון העות'מני, ולאחר קבלת העצמאות היוונית בשנת 1832 המשיכו המרידות במטרה להסתפח ליוון. בשנת 1897 הכריזה האימפריה העות'מנית על מלחמה נגד יוון בעקבות תמיכתה במרד נוסף בכרתים. בריטניה, צרפת, איטליה ורוסיה החליטו לתמוך ביוון, והעות'מנים איבדו את שליטתם באי בשנת 1898.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s