את המוּטוּאַליזם יש להנהיג בכל התחומים. בין הקפיטליזם והקולקטיביזם נראה לי המוּטוּאַליזם כדרך־הבינים

21 ביוני, פריז

אתמול לפני הצהרים, הלכתי על פני Cambon הישנה לגן-Tuilerien, מקום תערוכת המכוניות. המכוניות כאילו נוצרו למעננו. מרצפות־אספלט תהיינה לנו, אנו נמעיט בפסי־ברזל, וננהיג מלכתחילה צורות־תנועה חדשות.

כאשר יצאתי במחשבות כאלה מן התערוכה אל הגן, מצאתי את עצמי לפתע במגרש המוקף פסלים מיתולוגיים, במקום שחלמתי לפני ארבע שנים, בדיוק בזמן הזה, על "מדינת־היהודים" וכאילו עוררתני השראת המקום, חזרו ועלו במוחי, שנהיה מאז מרושל יותר, תכניות לתיקון החברה.

בתערוכה ראיתי את Cleveland-Car האמריקאי, המעולה שבמכוניות[1]. הצרפתיות מורכבות ביותר לשימוש. ה-Cleveland-Car הוא, כנראה, היום המלה האחרונה. הוא נע באקומולטורים, הטעונים, כמובן, לאחר כל 100 קילומטר, הטענה חדשה. תחנות־דואר חשמליות. כמו לפנים לסוסי־הדואר. ואף־על־פי־כן ראויים הם גם כיום לשימוש. אם יהיו תחנות־הטענה מספיקות במחוז שיעברו בו. חברה של בעלי קרונות כאלה יכולה לדאוג — בהעדר קבלנות פרטית — לתחנות־הטענה אלה.

דבר זה הביאני לידי המחשבה, שאת המוּטוּאַליזם[2] (מלה זו אני מוצא עתה אגב כתיבה. אתמול ביקשתיה בגן Tuilerien למען הענין, שהיה מחוור לי, ולא מצאתיה) יש להנהיג בכל התחומים. בין הקפיטליזם והקולקטיביזם נראה לי המוּטוּאַליזם כדרך־הבינים. חברות הייצור והצרכנות הן רק התחלה ורמז לעקרון המוּטוּאַליזם. הדבר ריחף לפני עוד בוינא בשעת יסוד העתון: המנוי והמודיע כחברים־שותפים לעתון ההמוני.

נראה לי כי חברות־הביטוח האמריקאיות מיוסדות על עיקר זה. רצוני לחקור את החברה ה״מוּטוּאַלית״.

***

[1] מתוך המשך הדברים נראה שמדובר בדגם מוקדם מאוד של מכונית חשמלית.

[2] מוטואליזם – הדדיות. מהמילה האנגלית mutual.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s