מעולם לא ביקשו לעשות דבר קשה כזה באמצעים כה דלים

25 באפריל, בתא־הרכבת

הזמנתי את קַאן ואת ה… לקלן אל וולפסון לדון בדבר פרטי־החתימה על מניות הקולוניאלבנק היהודי (J.C.B), שצריכה להסתיים ביום 28 ח. ז.

התאספנו שלשום בקלן: דיברנו כ"ד שעות, להוציא את ההפסקה לשם שינה, על כל עסקי הבנק. לפי הערכתנו לא תכנים החתימה יותר מאשר 200,000 מניות, ששלושה רבעים מהן נופלים בחלקה של רוסיה. השאלה היא, אם נוכל במצב זה לגשת אל ה־allotment (ההקצבה).

אמרתי לאדונים דברים קשים: עתה מן־ההכרח שיתברר אם הם הם העובדים־המשתתפים המתאימים. קַאן אמר מיד: לא.

[…]

לאחר נפתולי־דברים ללא תכלית נתגלה שהאדונים נכונים לגשת אל ה־allotment. על המניות, החסרות עד למספר 250,000, יחתום קונסורציום[1] שוולפסון ייַסדו‏ֹ.

 

כ"אינטרמצו" ששילבתי בשיחה, בנפרד לגמרי מענין הבנק ומן התנועה, הרציתי לפני האדונים על התכנית של רכישת העתון. לכך דרושה קרן־מלחמה של 500000 גולדין. בקרן זה ובהכרזה על יסוד עתון מתחרה, אפשר־לדעתי, לרכוש את רוב מניות העתון, ולהכניס 10%. ה.., שבידו הכסף הנדרש לכך, הביט בי בלעג ודחה את הענין באמתלאות שונות. לקאן ולוולפסון אין הכסף הדרוש. כדי להשיגו יש לגלות את הדבר לבעלי־בנקים. עי״כ יתפרסם הדבר ויֵעשׂה בלתי־אפשרי.

ואם כן, לא־כלום!

מעולם לא ביקשו לעשות דבר קשה כזה באמצעים כה דלים. אני חוזר במפח־נפש עמוק.

עלי להביא, איפוא, שוב לפני ה"בעלי־בתים" התנצלות על נסיעתי, שלא ביקשתי עליה רשות מראש. מי יודע עד מתי יסבלו השתמטויות כאלה.

התנועה דורשת ממני בלי הרף שינויי-מקום, ואין ספק שהנ. פ. פר. רשאית לפטרני על שאינני ממלא את תפקידי — ״עם כל הכבוד להבדלי־השקפותי״. זו ההתנגשות העלובה שבמילוי־החובה מיגעת, מזעזעת את עצבי ומדלדלה את כוחותי יותר מכול.

***

[1] קונסורציום – קבוצה של ארגונים הנוטלים חלק בפעולה כלכלית משותפת על מנת להשיג מטרה שאין ביכולתו של כל אחד מהגורמים להשיג לבדו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s