באמצעים האנושיים והחמריים, שיש לעמנו, היינו יכולים לבנות, בזמן קצר מאד, מסילות־ברזל, נמלים, תרבות חדשה שלמה

28 באפריל

מכתב אל סיר [1] Ellis Ashmead Bartlett

משרד־הדואר, קושטא

אדוני הנכבד.

פרופ׳ קלנר כותב לי, כי היה לו העונג להסביר לו את מטרות התנועה הציונית, וכי הוא הואיל בטובו להתענין בהן. היה עלי לכתוב לו תזכיר מפורט על הנושא הזה, אבל אינני יכול לעשות זאת באנגלית טובה, וענין עדין כזה אינני חפץ למסור למתרגם. ואף־על־פי־כן, הדבר ניתן להיאמר במלים מועטות. הציונים הם באי־כוחו של העם היהודי המפוזר, הם מבקשים לחזור וליישב את אחיהם האומללים בארץ־ישראל בשלטונו העליון של הוד מלכותו השולטן ובערובה מספיקה מצד משפט העמים. הממשלה התורכית תוכל, בבואה לידי הסכם עם הציונים, לתקן את המצב הכספי של הממלכה. למטרה זו יסדנו בנק חדש בהון של 2 מיליון לי״ש. הבנק שלנו נועד לשמש מכשיר כספי למטרותינו ומתווך להמצאת הלואות וכו' לממשלה התורכית. הנני מוכן להסביר את הענין לה. מ. השולטן.

נקל להבין, שהון של 2 מיליונים אינו מספיק לביצוע תכנית גדולה בזאת. זהו רק הצעד הראשון. הצעד שלאחריו יהיה יסוד חברה גדולה לקנית אדמה בהון של עשרה מיליון לי״ש ויותר.

הכינותי הכל כדי להבטיח למפעל זה הצלחה גדולה מאד, אם אך יקבל השולטן את הצעותי הראשונות. אני אומר לבקר בקושטא בימים הקרובים.

באמצעים האנושיים והחמריים, שיש לעמנו, היינו יכולים לבנות, בזמן קצר מאד, מסילות־ברזל, נמלים, תרבות חדשה שלמה. נוצרים עוזרים־בעבודה יהיו רצויים לנו. המפעל גדול עד כדי להקיף מקורות־אנרגיה רבים.

המסור לו,

ת. הרצל

***

[1] Ellis Ashmead Bartlett – מדינאי בריטי מהמפלגה השמרנית.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s