מסכימים היינו לנחול פחות תהילה, ובלבד שנגיע במהרה לפעולת התישבות ממשית

10 במרץ

אתמול קיבלתי מאת לוקנוס את התשובה השלילית. הקיסר מצטער, שאינו יכול לקבלני בזמן הקרוב ומשלח אותי לשאת־ולתת עם שר־המדינה פון בילוב. זהו אפוא ה״לאו״ להלכה, שחזיתיו מראש למעשה.

 

מכתב אל בילוב:

הוד מעלתו!

[…]

איש־המדינה האחראי מוכרח להתיחס בתנועה, שמעופה הרם אפשר אינו פסול בעיניו [1] du point de vue de l'art, מתוך קרירות גמורה ואפילו באי־אמון. זאת אבין.

ואולם סבורני, הוד מעלתו, כי הוא קיבל ידיעות לא־טובות מאת מתנגדינו, ז. א. מאת מתנגדינו היהודים. תנועתנו היא חזקה הרבה יותר מכפי שאפשר להוציא משפט עליה, מכמה טעמים, למראית עין.

ידוע הדבר, שהיהודים העשירים אינם רוצים ללכת אתנו. רע מזה היה המצב אילו רצו ללכת — אין כוונתי שהיה רע רק בשבילנו, כי־אם בשביל ארצות מושבותיהם.

אמנם, זעף־העם ולעג־העם מכוונים כלפי יועץ־המסחר, אבל יציאתו מן הארץ תהיה אבדה לא רק בשביל העתונים ההומוריסטיים. העושר הנרכש מוכרח להתפורר בו במקום: על־ידי נשואים, פזרנים ובדרכי־טבע אחרות.

פתרונה של שאלת־היהודים, המבטיח גם ״ספיגה״ כזאת וגם הרחקת היסודות בלתי־המרוצים במובן הסוציאלי והכלכלי והקרובים ליאוש — פתרון כזה אפשר שאין לדחותו על נקלה.

אף כי יועץ־המסחר אינו ניאות לשלם בגופו (הוא ״יסור״ אחר־כך בתקופת־שנה נעימה לארץ־ישראל, כשבתי־המלון יהיו מרווחים כמו בריויֶרה) — הנה אינו מתנגד לכך, שדלת העם ושוטים שכמותי יעלו וישתקעו שם. לשם כך נכון הוא אפילו להביא "קרבן" של כסף; מפיו ידעתי זאת.

יחס זה הוא מגוחך, כרוב היחסים האנושיים, אך מכל מקום הוא אנושי. מי איננו אופורטוניסט?

[…]

הוד מעלתו, אני יודע כמה נראים הדברים מבדחים, באמרי שאני רוצה לפתור את שאלת היהודים. אולם בעיני נראה הדבר כמיוסד על התבונה, ומאמין אני שהרעיון הציוני יתגבר על מכשוליו, ובקרוב, בעוד שנים אחדות. הכל דוחק ומאיץ לפתרון זה.

אם מפעלנו לא יצליח, יעברו מאות־אלפים מחברינו־לדעה בבת־אחת אל מפלגות־המהפכה, גם זה הוא דבר טבעי.

[…]

[2]Cet animal est très méchant: il se defend lorsqu'on l'attaque.

אבל מן ההכרח הוא שמפעלנו יצליח, הייתי אומר:[3] nach Adam Riese. תורכיה זקוקה לאותם היהודים עצמם, שבארץ אחרת אין רוצים בהם.

התורכים אינם מסוגלים לתקן את מצבה הירוד של הארץ. כיבוש הארץ על ידי מדינה אחת יעורר התנגדותן של יתר המדינות. מסעי־הצלב המשותפים נגד הכופרים עברו לבלי שוב. הצלב אפשר מופנה עכשיו פחות נגד חצי־הירח משמופנה הצלב היוני נגד הסמל של כנסיות נוצריות אחרות. אולם ארץ־ישראל נעשתה גם בעיה של תחבורה, מפני שהיא משמשת the shortest way to india; יתר על כן — הדרך הדרומית הקצרה ביותר לכל אסיה, מפני שהדרך הצפונית החדשה היא כולה ברשותה של רוסיה. מחוף הים התיכון אל המפרץ הפרסי יסללו, מוכרחים לסלול, מסילת־ברזל, ורק בידי היהודים לעשות זאת. עתה כבר יודעים, דבר שלמרבה הפלא-לא היה ידוע עוד לפני שלושים שנה בלשכות־המדינות, מה ערכה של דרך קצרה כגון תעלת סואץ. פתרונה של שאלת ארץ־ישראל — שוב איני אומר שאלת היהודים —היא השלמה למאורעות האחרונים באסיה.

[…]

הרי זה לנו קושי יוצא מן הכלל, שאין לנו קרקע איתנה, שעליה נוכל להתארגן.

באין לנו נקודה זו צריכים אנו להסתדרות קיימת, העשויה להביא לנו הקלות טכניות מסוימות. יש לנו מכתבים רבים, אך אין לנו דואר.

לכן חפצתי לשלם את דמי־המשלוח הגבוהים של החסות. אם אחר־כך, לאחר שנגשים את הדבר בלי כל תמיכה, נבקש עוד את החסות, אינני יודע; אז גם לא יהא עוד הדבר תלוי בי, כמו היום הזה. בעיני טובה החסות הגרמנית מכל החסויות האפשריות, ולו רק מטעם זה שידובר שם גם גרמנית.

אך אפשר שבינתים נצטרך להתחייב במקום אחר.

אם רצוננו יעמוד איתן, לא אחשוש אם לבסוף נביא בעצמנו ישועה לנו. יש בזה רק איבוד זמן. אפשר שבדורות הבאים יראה מפעלנו מתוך כך גדול יותר; כי לפי התלאה — התהילה. אבל מסכימים היינו לנחול פחות תהילה, ובלבד שנגיע במהרה לפעולת התישבות ממשית.

[…]

14 במרץ, בלילה

[…]

הערב, בשמעי את הרצאתו של הכלר על הנסיעה לארץ־ישראל, עלה פתאום בדעתי, כי ההלצה בדבר דמי־המשלוח הרבים לחסות עלולה להתפרש כחוצפה גרועה.

[…]

***

[1] צרפתית – מנקודת מבטה של האמנות.

[2] צרפתית – חיה זו אכזרית כשהיא מתגוננת וכשהיא תוקפת.

[3] Adam Riese, בעל־חשבון גרמני ידוע מן המאה השש-עשרה. "לפי אדם ריזה" מסמן דבר שאינו מוטל בספק — א. ב.

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s