מתעוררת שאלת הבנק שלנו. הדבר נהפך לפולמוס בעתונות, למלחמה נגד בנק־האדירים

9 בדצמבר, וינא

מאת הדוכס הגדול קיבלתי מכתב חביב וטוב מיום 5 ח. ז.

הביולטין הטלגלפי של הכלר מצא איפוא את אישורו.

אתמול קראתי את מכתב הדוכס הגדול לפני הועד הפועל. שנירר אמר בשפה רפה: ״אין במכתב שום דבר חיובי״. הסברתי לאדונים את מצבנו בשעה זו לאמור:

הכל תלוי במסקנות ועדת־הבנק שנתכנסה היום לישיבה בלונדון. לפי הודעה סודית מאת מזכיר־הבנק שלנו (Loewe (James , נתקיימה לפני ימים מספר פגישה אצל לורד רוטשילד שהשתתפו בה ש. מונטגיו, פ. מוקטא, ד״ר אדלר ואחרים. הם עמדו לפרסם כרוז נגד הבנק שלנו. רוטשילד לא יכול להחליט לחתום על הצעתו של אדלר. אם יפורסם כרוז כזה, נצטרך כמובן להילחם. מתעוררת שאלת הבנק שלנו. הדבר נהפך לפולמוס בעתונות, למלחמה נגד בנק־האדירים.

אם יעלה בידי וולפסון למשוך לצדנו את האדונים ששון, מונטיפיורי וזליגמן — ולידיהם נכון אני למסור ללא היסוס את הנהלת הבנק שלנו, הואיל ואין לנו כל כוונות פיננסיות ודרוש לנו רק המכשיר למטרות המדיניות — נצא מיד חוצץ כוח מול כוח.

במכשיר־הבנק אפשר לעשות בתורכיה הכל. אני שולח את וולפסון לקושטא, כדי ,,למשוח׳׳ את הפּחוֹת. אחר־כך אסע אל הקיסר ואבקש ממנו המלצה לצאר. נטייתו החיובית של הקיסר לדבר זה הנה ממשית בהחלט. בעצם, אמונם של שני הנסיכים מבדן ומפרוסיה הוא [2] le plus clair de notre avoir actuel.

וולפסון מודיע מפריס על צעדים שלא הצליחו אצל אדמונד רוטשילד וכו'. נרסיס לֶוֶן הכריז כנשיא יק״א וכי״ח — אל־נכון בפני עדים, מה שאין וולפסון מזכיר — שאין הם יודעים מה לעשות במיליונים שלהם, ואולם נכונים הם להעמיד את המיליונים האלה לפקודתנו, אם נשיג דבר־מה ממשי.

 

היום מטלגרף וולפסון מלונדון,- כי הפעולה מתקדמת יפה. אך לבי מלא ספקות.

***

[1] James Loewe – המזכיר הראשון של אוצר התיישבות היהודים, הבנק הראשון של התנועה הציונית.

[2] צרפתית – רוב מה שיש לנו עכשיו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s