ברגשות שונים קרבנו אל ארץ אבותינו. מפליא הדבר, אילו רגשות מעודדת אדמת־שממה זו ברוב בני־אדם

27 באוקטובר, ראשון־לציון, שעה 6 בבוקר

[…]

בשני הלילות האחרונים שבילינו באניה הקטנה ״רוסיה״ (מאלכסנדריה לא״י) היה בתא, שישבנו בו חמשתנו, החום גדול עד לבלתי־נשוא. בשלוש לפנות בוקר כבר יצאתי אל הסיפון, ובלילה האחרון ישנתי אחרי חצות [1] à la belle étoile. הים היה בלילה ובבוקר שקט להפליא והזהיר ברוב גונים. כשהאיר השחר, התחלנו להשקיף על־פני החוף היהודי. בשבע, לערך, הבחין וולפסון ברצועה הראשונה ובשתי נקודות־הרים מצד ימין. ברגשות שונים קרבנו אל ארץ אבותינו. מפליא הדבר, אילו רגשות מעודדת אדמת־שממה זו ברוב בני־אדם: בכוהן האשכנזי הזקן מאפריקה הדרומית, במוז׳יק הרוסי מן המחלקה השלישית המצחינה, בערבים, הנוסעים עמנו מקושטא, בנו, הציונים, ביהודיה הרומינית המסכנה, השואפת לבוא אל בתה החולה בירושלים, והיא מלאה דאגה פן יחזירוה בשל תעודתה הרומינית. במצב זה נמצא גם חברנו זיידנר בעל התעודה הרוסית.

הידידה מן האניה נעשתה בלתי־נוחה, כשנגלתה העיר יפו לעין. מכל מקום עשיתי את כל ההכנות הדרושות פן לא יניחו לנו פקידי־החוף התורכיים לעלות ליבשה. הכינותי מברק אל הקיסר, בו הודעתי על המעצורים ששמים על דרכנו. אך לא כן היה. בסירת־קוק[2] הגדולה, שהכנסתי לתוכה גם את האשה מרומיניה, נודע לי, כי שוטרים אשכנזים נמצאים במקום העליה ליבשה. קפצתי על היבשה, ובעוד הפקידים התורכים מחטטים בתוך ״התדכרות״ שלנו, קראתי את הפקיד הגרמני הצידה ואמרתי לו, שאנו באנו הנה בפקודת הקיסר; יש לתת לחמשת כובעי־השעם הלבנים לעבור בלי עיכוב. וכן היה. את האשה מרומיניה מסרתי לידי מדם גוֹלי, אשתו של עתונאי צרפתי, שישבה בסירה השניה: עליה להגיד, כי זו משרתתה. מדם גוֹלי עשתה כן, והאשה המסכנה החזיקה בשמלת הצרפתיה ועברה על פני המשמר — מאושרת היתנ איפוא כי באה לארץ־ישראל ותוכל לבקר את בתה החולה מחלה אנושה. מיני אושר בעולם.

היינו איפוא ביפו!

שוב עוני וסבל וחום בצבעים עליזים.

אנדרלמוסיה ברחובות, במלון, אין עגלה לשָׂכרה. כבר עליתי על סוס לרכב לראשון־לציון, אולם ירדתי מעליו משהביא ד״ר יפה מרכבה.

נסענו—בחום נורא — תחילה למקוה־ישראל. זהו בית־ספר חקלאי מצוין, השער מקושט לכבוד הקיסר, שיעבור פה מחר בדרכו ירושלימה. אנסה להשפיע עליו, שיבקר את המוסד הזה.

ממקוה, דרך החבל הערבי השומם והפרוע, אל ראשון‏־לציון הנודעה לתהלה. לגבי כפר עני הרי זה מושב אמיד למדי. אבל מי ששיווה לפניו יותר ממושב דל, יחוש אכזבה. אבק רב בדרכים, ירק מעט.

המנהל קיבל אותנו בפנים מביעים מורך־לב. כנראה, לא העיז להיות חביב וגם לא בלתי־חביב. על הכל מרחף הפחד מפני האדון הברון בפריז. האיכרים המסכנים המירו פחד אחד במשנהו. הראו לנו בפרוטרוט את יקבי־היין. אבל מימי לא הטלתי ספק בזה, שבכסף אפשר לכונן בכל מקום מוסדות־תעשיה. במיליונים שהושקעו כאן בחול, שנגנבו ונתבזבזו, אפשר היה להשיג דבר אחר לגמרי. בינתים נתפשטה השמועה על בואנו בבל מקום. באה משלחת להזמין אותי לבית־העם. מוסיקה, לדאבוני, רק בעלת כוונות טובות, קידמה את פנינו. שוב שתי שורות של פנים, שכמותם ראיתי בלונדון, ברלין, ברין ובכל מקום. אחד מהם נאם נאום, שבו השתדל לשוא למזג את חובתם כלפי האדון הברון ואת אהדתם אלי, כשם שלא עלה בידי המנצח למזג את קול החליל עם קול הכינור. התוף הגדול מוכרח לכסות על הכל. גם אני השמעתי מלים מספר, יעצתי להם להיות אסירי־תודה לברון, אף־על־פי שאין הוא רוצה מה שאני רוצה.

אחר תַּרְתִּי את ביתו של אחד המתישבים, אשר הצליח במשקו. חדרים גדולים, על־כל־פנים יפים לדירה, אבל פני האנשים נובלים. אחר כך ראיתי את בית הפועלים, החיים על שכר־יום. איצטבות־עץ ודחקות.

לבסוף דיברתי עם רופא המושבה, ד״ר מזיא[3]. זה מזג לי יין טהור. קדחת! המושבות כולן נגועות בקדחת. רק על־ידי עבודות־ניקוז כבירות, על־ידי יבוש הביצות, אפשר לעשות את הארץ טובה לישוב.

כזו היא גם השקפתי, גם כוונתי.

העבודה הזאת תעלה במיליארדים וגם תיצור מיליארדים של ערכים חדשים! כפועלים צריך יהיה להעסיק ערבים המחוסנים מפני הקדחת.

***

[1] צרפתית – בחוץ, תחת הכוכבים.

[2] אוניה של סוכנות הנסיעות תומאס קוק ובנו – חברת הנסיעות הראשונה בתקופה המודרנית.

[3]ד"ר אהרן מאיר מזי"א – רופא, בלשן, רב מוסמך, מהנדס ופרדסן. היה רופא מושבות הברון.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s