עתה פורחים בארץ ישראל תפוחי־הזהב. הכל אפשר לעשות בארץ זו

20 בפברואר

שוב הגיעו ימים ללא חשק לכתוב דבר־מה בספר זה. ובכל זאת מביא כל יום דבר חדש.

[…]

בין האורחים האחרונים יש לציין את הנסיך פרידריך ורידי, דיליטנט ספרותי, שגדול חשקו לפרסם במדור הפיליטון של נ. פ. פר. כיון שרוצה אני כי ידברו על הענין בין גדולי האצילים, טרחתי וסיפרתי לו הכל.

הוא אמר: ״היהודים דרושים לנו, שכן תמיד יש צורך בשנאה. אילולא היו מתקוממים נגד היהודים היתה מתחוללת מהפכה״. ההודאה היתה אפילו נחמדה בתמימותה.

 

אתמול ביקרני ד״ר ד׳ארבילא מירושלים. הוא מנהל את בתי־החולים הרוטשילדיים. אדם מענין, מראהו כקולונל של חיל־הפרשים, גבוה, חוטם נועז, סנטר מביע מרץ. הוא סיפר לי דברים נפלאים על ארץ-ישראל, שהיא ארץ נהדרה, ועל היהודים שלנו בני־אסיה.

באים לבקרו יהודים מקורדיסטן, פרס והודו. מפליא: יש כושים יהודים הבאים מהודו. הם צאצאי העבדים שעבדו אצל יהודי הגולה וקיבלו את דת אדוניהם.

בארץ-ישראל רואים בין היהודים לא רק פועלים חקלאיים ושכירי־יום מכל המינים, אלא גם יהודים הרריים ויהודי־הערבה שצביון צבאי להם.

אנו חביבים על הקורדים ועל הערבים. ערבים שיש סכסוך ביניהם מבכרים לפעמים להיזקק ליהודי ולא לשופט התורכי.

כל ארץ־ישראל מדברת על תכניתנו הלאומית. הן סוף־סוף הננו האדונים המסורתיים של הארץ. הצבא התורכי בירושלים הוא עתה מעוּט־הכמות — בערך 600 איש.

היהודים הם כבר עכשיו רוב תושבי ירושלים, אם הבנתי כראוי את ד'ארבילא. אנו מיהרנו כל כך לדבר על כל הדברים עד שלא ניסיתי להעמיק יותר בנקודה זו.

האקלים מצוין, הקרקע אינה סלעית, רק שכבת ההומוס נגרפה מן ההרים, שלפנים היו בהם מדרגות להגברת הפריון, אל הנחלים.

עתה פורחים בארץ ישראל תפוחי־הזהב. הכל אפשר לעשות בארץ זו.

את האיש הנהדר הזה עלינו לשמור לתפקידים אשר נכונו לנו לעתיד לבוא. אמרתי לו כי ברצוני להעמיד על סדר היום של כינוס הציונים בציריך בסוף אוגוסט גם את שאלת ה״חלוקה״[1]. את החלוקה יש להחליף ב״עזרת העבודה״ [2]. ד'ארבילא יכין הרצאה על התנאים הקיימים, יציע הצעות ויקים ועד בארץ ישראל לארגון החדש של החלוקה.

***

[1] החלוקה – מנגנון חלוקת כספי התרומות שגוייסו בארצות הגולה עבור היהודים בארץ ישראל. היה מועד לשחיתות ולחלוקה לא הוגנת.

[2] עזרת העבודה – שיטה המספקת לעניים עבודה פשוטה שתמורתה הם משתכרים כסף במקום לקבל אותו כצדקה. הרצל ראה אותה בשהותו בפריז, והציע ליישם אותה בקנה מידה גדול בארץ ישראל. ראה את הסברו של הרצל כאן.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s