רב יותר השגעון, לעמוד ולראות בשריפת הבית, מאשר להחיש שמה מכונת-כיבוי מודרנית. וזאת אחפוץ לעשות.

25 ביולי. בערב

מגידמן נתקבל שוב מכתב רפה. אני משיב לו:

ידיד נעלה!

[…]

בענין היהודים איני יודע לצון.

כמובן, שהוא אינו יכול לדעת מה חפצי.

ומדוע איני אומר לו את חפצי? אם רעיוני הוא נכוח, כלומר, פשוט ונוח להתָּפשׂ, הרי צריך שאוכל לבטאו במשפטים אחדים. וגם יכול אוכל לעשות זאת, אדוני הדוקטור אהובי; אך לא חפצתי. כי לא רק ברעיון לבדו תלוי הדבר, כלומר בפועל-יוצא ההגיוני, שכל רעיון עולמי מוכרח להשתעבד לו, אם אינו רוצה להיות רעיונו היתום של מטורף או רעיון של גאון, שהקדים לבוא כמה דורות. קרוב לודאי שאין אני מטורף, ולדאבוני ודאי שאיני גאון. הנני אדם מתון ועומד איתן בתוך החיים: על כן בקשתי ממנו – אם עוד יזכור זאת – להביא אתו אל קוֹ אדם סוחר. לא הרעיון הסופי הוא, איפוא, העיקר, כי-אם השלשלת הארוכה של הנמוקים. והנה כדי לכתוב פרשת-נמוקים זו, שהיא פסיכולוגית-לאומית, כלכלית-לאומית, משפטית והיסטורית, דרושה היתה לי עבודת-פרך של כמה שבועות. את כל זה איני יכול לדחוק לתוך מסגרת של מכתב, מבלי לקצץ את ידיו ואת רגליו. הן רוצה אני לפרש ולא לסתום את עצמי.

ידידי כאן לא הבין אותי. הבי האשם? מי יודע? כששאלתי אחרי בקרתו: ״ואיך מתאר לו הוא את העזרה״ ענני: ״היהודים מוכרחים לעבור לסוציאליות!״ לדעתי, הרי זו תהיה אותה השטות כמו הסוציאליות עצמה. הוא גם אמר, שיש להרוג את האנטישמיים, מה שהוא בעיני גם לא נכון וגם לא ניתן להתגשם.

[…]

יניח איפוא לבורים ולשוטים, שיחשדו במשורר. בעצם השירה אין עדיין שגעון; חשוב הרעיון, שאדם מצייר בכתב הגדול. אם זה בריא וברור הנהו, יהא הספק לצחוק. ובעל הספק יכול גם לעשות את עצמו לטרגי, כי יחד עם הרווח וההצלה בשביל אחיו הוא דוחה ומפיר את הרווח וההצלה בשביל עצמו.

והרי רב יותר השגעון, לעמוד ולראות בשריפת הבית, מאשר להחיש שמה מכונת-כיבוי מודרנית. וזאת אחפוץ לעשות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s