עיקר גדול: את העסקים הבדוקים ומנוסים, כגון בנקים, רכבת, ביטוח באחריות, אניות וכו', מקבלת המדינה לרשותה

מכאן ואילך מובאים קטעי-מחשבות, שהם כולם ענין למדינת היהודים ושאני משתמש בהם בספר-המדינה שלי: ״מדינת-היהודים״.

5 ביוני 1895

מרכז העבודה

פה נרשמים כסדרם מועדי העבודה כפי שנרשמים בבנקים מועדי פרעון השטרות.

איכר בעל אחוזה גדולה מטלגרף: שלחו נא מחר אלף פועלים (נוסעים בדיוק צבאי ברכבת) – חייט דורש עוזרים. נער רוצה ללמוד סנדלרות. הכל, הדבר הגדול ביותר והקטון ביותר, מתרכז פה. רזרבוּאַר של העבודה. האגודות המקצועיות, לשכות העבודה נעשות קנין המדינה כמו מסילות הברזל, ביטוח באחריות וכו'.

[…]

כמו כן משרד להצעות בשביל הרכוש. פה ושם דרושים כספים. שם חסר בית-חרושת לסוכר. שם יש נפט. ובמשרד זה נפגשות ההצעות של מבקשי הכספים עם ההצעות של מבקשי העסקים. אולי צורה של פרסום משרדי. בכל מקום לחסום את הדרך בפני נשך.

עיקר גדול: את העסקים הבדוקים ומנוסים, כגון בנקים, רכבת, ביטוח באחריות, אניות וכו', מקבלת המדינה לרשותה אם אין ספק בהצלחתם. (לפיכך, לא מסים!).

כל דבר שהצלחתו תלויה במקרה נשאר בידי הרכוש הפרטי, בשביל פרסי-ריוח גבוהים. עסקים שהצליחו משלמים מסים פרוגרסיביים ביחס ישר לגידול ההכנסות. לשוות לכל זה צורה אינדיבידואלית, באופן שהיזמה הפרטית לא תהא נידונה למיתה.

[…]

Society of Jews (״חברת היהודים״) תנהל את עסקיה כהלכה, בזהירות של בנקים, ביושר. היא גם תקבע את התעריפים (לקחת את לינקוף), והיא גם תסדר את החוזים של הנחות עם מסילות הברזל בשביל האנשים והמשאות.

גם זאת תהא אחת הצורות להשלמת יציאתנו מן הארצות האלה, כי אחר כך יתחרטו, יאמרו להשיב אותנו, כמו פרעה. אך אנו לא נשאיר סרחון אחרינו. הֵחֵל כבוד היהודים.

אוי לנוכלים אשר יאמרו להתעשר בענים של ישראל. בשבילם ננהיג את ענשי הכבוד החמורים ביותר. הפסד כל הזכויות הפוליטיות ואף של הזכות למגורים. נעשה אותם  [ 1] incapaces לרכישת נכסי דלא־ניידי.

 

כי אין להפוך את Society לפנמה.

[…]

***

[1] בלתי-כשרים

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s