ברשימות האלה מופיעה מדינת היהודים לפעמים כמציאות, ולפעמים היא נחשבת כחומר לרומן

וינא, 16 באפריל 1896

פה הפסקתי את התיאור המסודר, כי באו כמה שבועות של כתיבה שאין כדוגמתה, בהם לא עצרתי עוד כוח להביא את המחשבות אשר הסתערו עלי לידי כתיבה נקיה. אני כתבתי בלכתי, ברחוב, על יד השולחן, בלילה, כאשר מחשבותי עוררוני ברעש משנתי.

בפתקאות רשום יום כתיבתן. אין לי פנאי להעתיקן. התחלתי בספר השני, כדי לרשום מדי יום ביומו את הראוי לרשום. וכך נשארו הפתקאות מונחות. עתה אני מבקש מאת אבי הטוב, כי יעתיקן למעני בתוך הספר הזה באותו הסדר שבו נכתבו. יודע אני כעת, ואף ידעתי במשך כל הזמן הסוער שבו חוברו, כי דברים רבים שכתבתי הם משונים ודמיוניים. אך אין אני מביאם בכור הביקורת העצמית, כדי שלא ליטול ממעוף הדמיונות האלה את נשמתם. אמרתי אל לבי, כי לביקורת מזקקת תהא שהות גם אחר כך.

ברשימות האלה מופיעה מדינת היהודים לפעמים כמציאות, ולפעמים היא נחשבת כחומר לרומן, שכן אז עוד לא גמרתי בלבי לפרסם את הרעיון כהצעה ממשית.

כך יש להסביר את הקפיצות ברשימות האלה, בשעה שהיה העיקר בעיני לא לתת לשום מחשבה להיעלם. אפילו בספר השני נגררתי עוד פעמים אחדות אחרי צורת הרומן.

על כל פנים, לי, ואולי גם לאחרים, יהא ענין בימים הבאים אפילו בדברים הדמיוניים שבמחשבות-פתאום אלה. היום, לאחר שהנני קובע סייגים אלו,שהבינה דורשת אותן ושהן מכל מקום הכרחיות, הנני מוסר את הרשימות להעתקה לאבי היקר. כי אפשר שהיום צעדה התכנית צעד בעל ערך היסטורי להגשמתה. הכהן הכלר[1], שנסע לקרלסרוהי כדי להטות לרעיון את לב הדוכס הגדול ועל-ידיו את הקיסר, מטלגרף, שעלי להיות מוכן לנסוע לקרלסרוהי.

***

 

[1] ויליאם הנרי הכלר – מסיונר וכומר בריטי-אנגליקני. הכיר את הרצל בזמן שכיהן ככומר שגרירות בריטניה בוינה. סייע להרצל ליצור את הקשר עם הדוכס מבאדן (בכלר היה המחנך של ילדיו), ודרכו עם קיסר גרמניה. המשיך לסייע לתנועה הציונית לאורך שנים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s